Jak kupić używany samochód? Elementarz kupującego

Jak kupić używany samochód? Elementarz kupującego.

Zakup samochodu to przełomowy moment w życiu każdego kierowcy, dlatego wielu z nas spędza nawet kilkanaście godzin na przeglądaniu ogłoszeń na popularnych portalach sprzedażowych. Jednak aby zakup był udany nie wystarczy samo zapoznanie się z ofertą. Konieczna jest telefoniczna rozmowa ze sprzedawcą, podczas której zadamy nurtujące nas pytania na temat stanu technicznego auta. Jeśli zależy nam na kupnie konkretnego egzemplarza, musimy umówić się na spotkanie, na którym przyjrzymy się pojazdowi z bliska i ocenimy jego sprawność. 

Przegląd nie tylko techniczny

Przy wyborze idealnego samochodu należy kierować się nie tylko jego sprawnym działaniem, ale także tym, w jakim stanie jest karoseria. Renowacja zniszczonej, zardzewiałej blachy wymaga wiele cierpliwości oraz sporych nakładów pieniężnych. Dlatego przy oglądaniu samochodu warto skupić się na znalezieniu nawet niewielkich skupisk rdzy - te z pozoru niewinne ubytki w blasze mogą ewoluować w duże, trudne do zniwelowania rdzawe dziury. W przypadku starszych i niewiele wartych samochodów naprawy mogą okazać się skomplikowane i nieopłacalne. 

Jak rozpoznać samochód po poprawkach lakierniczych? Nawet wirtuoz lakiernictwa nie jest w stanie zakryć nieumiejętnie zespawanej blachy i niewidocznych na pierwszy rzut oka niedociągnięć. Jeśli zauważymy drobne niedoskonałości, należy pójść o krok dalej - podnieść maskę i dokładnie się przyjrzeć pasowi przedniemu. Wgniecenia i nienaturalnie występujące spawy mogą świadczyć o poważnym uszkodzeniu blachy w przeszłości. Gdy nie mamy pewności co do faktycznego stanu samochodu, warto sprawdzić jego historię w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. 

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na bagażnik. Poza oczywistymi kryteriami jak pojemność i czystość, ważne jest sprawdzenie stanu podłogi skrywanej pod wykładziną. Podobnie jak w przypadku pasa przedniego, niefabryczne spawy i nieoryginalny lakier świadczą o mocnym uderzeniu. 

Kluczowe dla potencjalnego kupca powinny być również szyby. Zanim przystąpimy do odczytania kodu ze szkła, musimy zapoznać się ze schematem stosowanych oznaczeń. Gdy szyby różnią się między sobą numerami seryjnymi, mamy prawo do podejrzeń. Należy jednak pamiętać, że rozbieżność dat produkcji szyb i samochodu wcale nie musi świadczyć o usterce i wymianie. Taka sytuacji może mieć miejsce, jeśli pojazd jest produkowany na przełomie roku - przykładowo szyby mogą być wyprodukowane w grudniu 2009 roku, a samochód w styczniu 2010. Sprawy zaczynają się komplikować, jeśli znajdziemy tylko jedną szybę o różniących się numerach - należy sprawdzić historię pojazdu i przeprowadzić poważną rozmowę z właścicielem.

Bez naprawy blacharskiej się nie obejdzie

A jednak stało się. Przeoczyliśmy ognisko rdzy i kupiliśmy samochód, który powoli, lecz sukcesywnie jest pochłaniany przez "rudą". Albo nasz wysłużony weteran szos zaczyna tracić zdrowy wygląd - jego niegdyś piękne lico zdobi stale rozprzestrzeniający się rumień. Chcąc uratować blachę, warto zdecydować się na naprawy blacharskie Kraków. Wbrew oczekiwaniom i wielkim nadziejom, ząb czasu weźmie solidny kęs naszego ukochanego samochodu, dlatego warto go powstrzymać. 

Jeśli szukasz miejsca na naprawy lakiernicze Kraków lub fachowego doradztwa w zakupie samochodu (w tym przegląd techniczny i niezależna opinia), Hardek Car Serwis będzie doskonałym wyborem. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi oraz wykwalifikowanemu personelowi zadbamy o świetny stan pojazdu. Aby uzyskać więcej informacji na temat usług oraz indywidualną wycenę, zapraszamy do kontaktu.