Okres zimowy - czy w odpowiedni sposób dbasz o swój samochód?

Okres zimowy - czy w odpowiedni sposób dbasz o swój samochód?.

Wiele osób z utęsknieniem czeka na koniec zimy. To szczególnie trudny czas nie tylko dla ludzi, ale także dla samochodów, z których korzystamy często niemal każdego dnia. Niska temperatura nie sprzyja dobrej kondycji pojazdów. Sprawdź, co można zrobić, aby jak najlepiej zadbać o auto. Oto nasze sprawdzone sposoby!

1. Jak dbać o samochód w okresie zimowym?

2. Odpowiednie miejsce dla Twojego pojazdu

3. Wymiana płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy

4. Uzupełnione wyposażenie samochodu

5. Naprawy blacharskie i lakiernicze

Jak dbać o samochód w okresie zimowym?

Jeżeli chcesz, aby Twój samochód doskonale wyglądał przez wiele lat, ale też nie zawodził Cię w najważniejszych momentach ? dbaj o niego niezależnie od pory roku. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie zima bywa w tym przypadku szczególnie kłopotliwa, a my nie zawsze mamy w tym temacie wystarczająco dużo wiedzy.

Co na przykład w przypadku konieczności umycia samochodu? Okazuje się, że wcale nie należy unikać tego zabiegu! Można nawet powtarzać go częściej niż w pozostałych miesiącach roku. Dlaczego? Otóż na drogach zalega sól połączona z niekorzystnie działającymi związkami chemicznymi. Te w naturalny sposób przenoszone są na karoserię, co ostatecznie może powodować jej niszczenie. Właśnie dlatego nie należy obawiać się mycia auta oraz dodatkowego stosowania wosku, który w tym przypadku pełni funkcję ochronną. Co jeszcze pozwoli nam utrzymać pojazd w nienagannym stanie?

Odpowiednie miejsce dla Twojego pojazdu

Latem pozostawione na słońcu auto szybko się nagrzewa, a to oznacza, że jeszcze szybciej odczuwamy skutki takiej decyzji. Często zapominamy jednak o tym, że to, gdzie parkujemy samochód zimą, również ma znaczenie. Najlepiej, jeżeli mamy przyszykowane dla pojazdu miejsce w garażu. Dlaczego?

W ten sposób trudniej o uszkodzenia lakieru auta. Dodatkowo to idealne rozwiązanie, jeżeli zależy nam na zachowaniu dłuższej żywności akumulatora. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że pozostawiony na zewnątrz pojazd narażony jest na różnorakie uszkodzenia mechaniczne, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami naprawy. 

Na samym końcu konieczne wydaje się przytoczenie argumentu związanego z oszczędnością czasu. Gdy auto jest w garażu, przed wyjazdem nie musimy na nowo odśnieżać go czy skrobać szyb.

Wymiana płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy

O wymianie tych dwóch płynów warto nieustannie przypominać. Najlepiej, jeżeli kroki te poczynimy jeszcze w ostatnich dniach jesieni. W ten sposób możemy mieć pewność, że odpowiednio zabezpieczymy samochód przed przegrzaniem, a dodatkowo uchronimy trwałe elementy silnika. Nie będziemy również martwić się o widoczność na drodze, kiedy konieczne będzie oczyszczenie szyb.

Uzupełnione wyposażenie samochodu

Zabierając się za porządki w samochodzie (a te są potrzebne niezależnie od pory roku), warto upewnić się, czy posiadamy na stanie niezbędne akcesoria. Mowa tutaj między innymi o sprzęcie, który przyda się nam głównie podczas odśnieżania. Różne sytuacje mogą zastać nas na drodze, dlatego nawet jeżeli parkujemy pojazd w garażu, zawsze powinniśmy mieć na stanie kable rozruchowe, skrobaczkę oraz szczotkę. Dobrze również posiadać specjalne odmrażacze do zamków i szyb, które sprawdzają się przy szczególnie siarczystym mrozie. 

Naprawy blacharskie i lakiernicze

Niektórzy uważają, że jeżeli konieczne są naprawy blacharskie czy lakiernicze, to lepiej wstrzymać się z nimi aż do nadejścia wiosny. To podejście nie do końca można uznać za godne praktykowania. Często zapominamy, że w przypadku niektórych uszkodzeń (takich jak na przykład wystąpienie korozji) czas ma tutaj niemałe znaczenie. Dlatego jeżeli nie chcemy, aby problem się pogłębił, powinniśmy skorzystać z profesjonalnych usług jak najszybciej! Specjalista oceni na miejscu, co koniecznie należy zrobić teraz, a z czym można poczekać do zakończenia zimy.